Bord, 16/1700-tal

Bord, 16/1700-tal
Bord, 16/1700-tal
Bord, 16/1700-tal
Bord, 16/1700-tal
Bord, 16/1700-tal
Bord, 16/1700-tal
Bord, 16/1700-tal
Bord, 16/1700-tal
Bord, 16/1700-tal
Bord, 16/1700-tal
Bord, 16/1700-tal
Bord, 16/1700-tal
Bord, 16/1700-tal
Bord, 16/1700-tal
Bord, 16/1700-tal
Bord, 16/1700-tal
Bord, 16/1700-tal
Bord, 16/1700-tal

Klubbat för:

32 000 SEK

Schätzwert

15 000 SEK

Beschreibung

BORD, barock, 16/1700-tal, fristående, valnöt, skivor med holländskt utdrag, skiva med inläggningar av friser och fält, i mitten Kristusmonogrammet IHS (Iesus, Hominum Salvator) inom cirkel, svarvade balusterformade ben, fotstöd, brännmärkt JAT, höjd 74, ihopfällt 201 x 71, totallängd 383 cm

Zustandsbeschreibung

Bruksslitage, ställvisa torrsprickor, smärre kompletteringar

894463

2021-04-18