Tillbaka till katalog

Biörner Ein Madrigal 1739

Biörner Ein Madrigal 1739
Biörner Ein Madrigal 1739
Biörner Ein Madrigal 1739
Biörner Ein Madrigal 1739

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

1 500 SEK

Beskrivning

BJÖRNER. (POSSELT, CARL JOHAN) - (BIÖRNER, [BJÖRNER] ERIC JULIUS).(Utgivare). Ein Madrigal, welches zwar ehemals verfertiget [von Possel nun aber bey Gelegenheit,etwas verändert,appliciret worden auf Ulle Berserks Unge. : [Undert.: Geschrieben in Freyberg von Hermod.] (Stockholm, 1739).
Liten 4:o. (4) s. Något snedskuren. Löst inlagd i brunt stänkmarmorerat pappband.

Sällsynt. Var ett försvar av Biörner i samband med Olof von Dalins parodi "Visdomsprof..." som var riktad mot Biörners "Nordisk hjälta prydnad" som utkom samma år.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text

Auktionsnummer:

894509

Datum:

2021-05-16