Bing & Gröndahl Blå Måsen

Bing & Gröndahl Blå Måsen
Bing & Gröndahl Blå Måsen
Bing & Gröndahl Blå Måsen
Bing & Gröndahl Blå Måsen
Bing & Gröndahl Blå Måsen
Bing & Gröndahl Blå Måsen
Bing & Gröndahl Blå Måsen
Bing & Gröndahl Blå Måsen
Bing & Gröndahl Blå Måsen
Bing & Gröndahl Blå Måsen
Bing & Gröndahl Blå Måsen
Bing & Gröndahl Blå Måsen
Bing & Gröndahl Blå Måsen
Bing & Gröndahl Blå Måsen
Bing & Gröndahl Blå Måsen
Bing & Gröndahl Blå Måsen

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

2 000 SEK

BING & GRÖNDAHL, "Blå Måsen", kaffeservis, 48 dlr., porslin, Danmark, 1900-talets mitt, bestående av: 18 kaffekoppar med fat, 16 assietter, sockerskål och gräddkanna på fat, skål, skål på fot, uppsatsskål, 2 mindre fat, en mindre skål, uppläggningsfat, vas, 2 ljusstakar samt halssmycke, duk med måsenmönstret medföljer

Bruksslitage, delvis 2:a sortering, en assiett med nagg, ljusstake med smärre nagg, ett kaffefat medföljer

894641

2021-03-24