Tillbaka till katalog

Brasck Mars germanicus victus 1650

Brasck Mars germanicus victus 1650
Brasck Mars germanicus victus 1650
Brasck Mars germanicus victus 1650
Brasck Mars germanicus victus 1650
Brasck Mars germanicus victus 1650
Brasck Mars germanicus victus 1650

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

Beskrivning

BRASCK, S. P. Mars germanicus victus. Thet är Comaedia om thet wälendade tydske kriget. Stält aff... Och hållen i Linköping den 29. julij 1649. Linköping, Christopher Günter, 1650.
4:o. (40) bl., sign. A4 - K4. Träsnittsvinjetter. Nära skuren, speciellt i övre del vilket tangerar texten och ibland med någon bokstavsförlust. Senare pergamentband, rygg med svart titeletikett, något skeva pärmar. Namnteckning på titelbladet. Bruntonad.

Ovanlig. Vi sålde senast ett exemplar 1998.
Collijn 108 (7 ex.), Klemming: Sveriges dramatiska litteratur: sid. 32.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text

Auktionsnummer:

894699

Datum:

2021-05-16