Edition Luxe Hertha Bengtsson Blå Eld Kaffeservis
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
3 500 SEK
HERTHA BENGTSSON, Blå Eld, Kaffeservisdelar, 47 delar, Rörstrand, glaserat gods bestående av 16 st vita koppar, 11 st blå underfat, 4 st röda underfat, 1+3 st blå lit större underfat, 1+1 st blå och röd assiett, 8 st vita assietter, blå sockerskål och gräddkanna samt blått uppläggningsfat, stämpelmärkt i godset
Blå Eld var i produktion mellan 1949-1971. Modellens genomslag kom på 1950-talet
Krackelyrer och mindre glasyravslag på kanter förekommer. Vita assietter med sprickor och avslag.
894746
2021-03-28