Nils Forsberg pro patria
Klubbat för:
300 SEK
1 500 SEK
NILS FORSBERG (1842-1934): "Pro patria", litografi, signerad och daterad Nils Forsberg 1909, samt med uppgift om upplaga ("tirez a 300"), ca 33x37 cm,
HISTORIK: Återger centralmotivet från Forsbergs målning, "En hjältes död" som finns på Nationalmuseum.
Ingår i temaauktion: Lars Lundins samling
Bladet möjligen ngt beskuret, i passepartout
894901
2021-03-27