Nils Forsberg pro patria

Nils Forsberg pro patria
Nils Forsberg pro patria
Nils Forsberg pro patria
Nils Forsberg pro patria

Klubbat för:

300 SEK

1 500 SEK

NILS FORSBERG (1842-1934): "Pro patria", litografi, signerad och daterad Nils Forsberg 1909, samt med uppgift om upplaga ("tirez a 300"), ca 33x37 cm,

HISTORIK: Återger centralmotivet från Forsbergs målning, "En hjältes död" som finns på Nationalmuseum.

Ingår i temaauktion: Lars Lundins samling

Bladet möjligen ngt beskuret, i passepartout

894901

2021-03-27