Royal Copenhagen kaffe & matservis "Blå blomst"

Royal Copenhagen kaffe & matservis

Klubbat för:

9 400 SEK

Utropspris

8 000 SEK

ROYAL COPENHAGEN, ca 84 dlr, "Blå Blomst", porslin, kaffe- & matservis, Danmark, 1900-talets andra hälft, bestående av: 12 mattallrikar (10/1621), 12 st assietter (10/1625), 10 dessertskålar (10/1619), 1 såsbåt (10/1651), 4 serveringsfat (10/1563), (10/1526), (10/1599) samt(10/1557), 1 serveringsskål (10/1522), 2 skål med lock (10/1503), 1 serveringsfat på fot (10/1532), 4 äggkoppar (10/8576), salt- och pepparkar (10/1876 samt 10/1706), 1 par ljusstakar (80/1711), 1 cigarettställ (10/1801), 8 askfat (10/1505), 12 mockakoppar med fat (10/1546), 5 tekoppar med fat (10/551), 1 kaffekanna (10/1517), 1 tekanna (10/1788), 2 cremekoppar med lock (10/1542-1594), 1 gräddkanna (10/1538), 1 sockerskål med lock (10/8081), 1 lockurna (10/1684)

Bruksslitage, delvis 2:sortering, 1 mattallrik samt 2 assietter med nagg, fabrikationsfel på det ena locket av 10/1503, serveringsskål 10/1522 med missfärgningar, mikronagg kan förekomma

894943

2021-04-01