Tillbaka till katalog

Bauers biografier, 8 vol.

Bauers biografier, 8 vol.
Bauers biografier, 8 vol.
Bauers biografier, 8 vol.
Bauers biografier, 8 vol.

Klubbat för:

2 800 SEK

Estimate

1 500 SEK

Description

BAUERS BIOGRAFIER (8). BAUER, JOHANN CHRISTIAN AUGUST. Nöjsamma anecdoter från det adertonde århundradet, af Johan Christian August Bauer, predikant i Güldengossa vid Leipzig. Öfversättning af Carl Eric Rademine. I-VIII.
Stockholm, 1814-18.
8:o. 180 x 110 mm. (8), 296, (8), 309, (1 blank, 1), (12), 200, (4), 243, (1), (4), 271, (1), (8), 272, (6), 264, (2), (6), 293, (1) s. Aningen nötta samtida halvfranska band med guldornerade ryggar, med titeletiketter av ljusbrunt skinn, runda nummerspeglar av grönt, stänkdekorerade pärmpapper och sprängda snitt. Namnteckning på de främre pärminsidorna. 8 volymer.

Fint exemplar. I: Peter den förste. II: Carl den tolfte. III: Ludvig den fjortonde. IV: Marlborough och Eugen. V: Ludvig den femtonde. VI-VII: Fredrik den andre. VIII: Franklin och Washington.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Condition

Se text!

Auktionsnummer:

895050

Date:

2021-03-28