Torapekare

Torapekare
Torapekare
Torapekare
Torapekare
Torapekare
Torapekare
Torapekare
Torapekare
Torapekare
Torapekare
Torapekare
Torapekare
Torapekare
Torapekare

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

TORAPEKARE, 2 st., varav en i silver, Riga 1800-talets senare del resp. oädel gulmetall, emalj, bl a med dekor av turkosimitationer och glasfluss, längd 33 resp. 30 cm, silvertorans vikt ca 140 g

Silvertora med gåvogravyr, flertalet stenar saknas samt emalj med skador och slitage

895062

2021-03-30