Torapekare
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TORAPEKARE, 2 st., varav en i silver, Riga 1800-talets senare del resp. oädel gulmetall, emalj, bl a med dekor av turkosimitationer och glasfluss, längd 33 resp. 30 cm, silvertorans vikt ca 140 g
Silvertora med gåvogravyr, flertalet stenar saknas samt emalj med skador och slitage
895062
2021-03-30