Evert Lundqvist

Evert Lundqvist
Evert Lundqvist
Evert Lundqvist
Evert Lundqvist

Klubbat för:

12 500 SEK

Utropspris

2 000 SEK

EVERT LUNDQUIST (1904-1994): 2 st, "El Grecos dödsmask I", torrnålsgravyr, utförd 1956, signerad och numrerad 19/50, bildmått ca 26,5x19,5, bladmått 46x30, 5 cm, samt "Tecknaren", kolteckning, signerad på den inre av två passepartouter, ca 37x37,5 cm
cm

LITTERATUR: Bjurström 43

Ingår i temaauktion: Lars Lundins samling

oramade, passepartout

895398

2021-03-27