Ytterfoder brun
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KARL SVENSSON, ytterfoder, Höganäs, omkring 1900-1910, jugend, dekor av tritoner och sjöväsen i relief, glaserad i rödbrunt och koppargrönt, stämpelmärkt LLL4 HÖGANÄS KS, höjd 27, diameter 42 cm
Invändigt slitage, svag krackelyr
895494
2021-04-18