Matkärl
Klubbat för:
4 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATKÄRL i koppar, daterat 1785 och med initialerna P S för Pehr Scheffer (1718-1790), med handtag i järn, höjd ca 16, diameter 23 cm
Proveniens: Friherre Pehr Scheffer (1718-1790) och sedan i familjen till nuvarande ägarna
Mindre bucklor, bruks och åldersrelaterat slitage
895797
2021-04-01