Matkärl

Matkärl
Matkärl
Matkärl
Matkärl
Matkärl
Matkärl
Matkärl
Matkärl
Matkärl
Matkärl
Matkärl
Matkärl

Klubbat för:

4 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

MATKÄRL i koppar, daterat 1785 och med initialerna P S för Pehr Scheffer (1718-1790), med handtag i järn, höjd ca 16, diameter 23 cm

Proveniens: Friherre Pehr Scheffer (1718-1790) och sedan i familjen till nuvarande ägarna

Mindre bucklor, bruks och åldersrelaterat slitage

895797

2021-04-01