Ampel 1800-tal

Ampel 1800-tal
Ampel 1800-tal
Ampel 1800-tal
Ampel 1800-tal
Ampel 1800-tal
Ampel 1800-tal
Ampel 1800-tal
Ampel 1800-tal

Klubbat för:

13 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

AMPEL för stearinljus, 1800-talets första hälft, Danmark, brännförgyllda beslag, kupa av ljusrosa glas med handmålade små slottsmotiv, kedjefästen i form av lyror, höjd på kupa ca 24 cm

Prveniens: har hängt på lustslottet Frydenlund på Själland

895819

2021-03-28