Fickur 18K 1700-talets senare del
Klubbat för:
7 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
FICKUR, 18K, 1700-talets senare del, manullet uppdrag med nyckel, spindelgång, mineralglas, boett med signerad emaljerad rokoko landskapsscen , dubbla kransar med små orientaliska pärlor, verk nr. 19963, diam ca 46 mm
Åldersrelaterat slitage. Urtavla och visare med skador. Pärlor med slitage. Emaljscen med naggar. Nycke för uppdrag medföljer ej. Fungerar vid inskrivningstillfället. SAV garanterar ej funktionen.
895914
2021-04-04