Tillbaka till katalog

Brobergen 1708

Brobergen 1708
Brobergen 1708
Brobergen 1708
Brobergen 1708
Brobergen 1708
Brobergen 1708
Brobergen 1708
Brobergen 1708

Klubbat för:

600 SEK

Estimate

1 500 SEK

Description

(BROBERGEN, HENRIC GEORG VON, 1669-1708). Ledige stunders poêtiske tijd-fördrijf. Stockholm, tryckt af Jul. Georg. Matthiae, 1708.
4:o. (8), 246, (2) s., s. 247-262. Titelbladet tryckt i rött och svart.
Senare pergament från 1900-talet, något nött, skeva pärmar, marmorerat snitt. Några fläckar. Exlibris V. Assarsson.

Sista sidorna är ett appendix med eget titelblad. Med hyllningsverser till författaren av "D. G." (sannolikt D. Granatenflycht) och O. Broms.

Henric Georg von Brobergen (1669-1708), tillfällighetsskald, verksam vid Kanslikollegium. Lorenzo Hammarsköld skrev nedgörande om dessa dikter i "Svenska vitterheten": "bestå blott i det tommaste och tanklösaste snack, som någonsin blifvit satt i versform".

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Condition

Se text

Auktionsnummer:

896088

Date:

2021-05-16