Tillbaka till katalog

Brinkman 3 vol

Brinkman 3 vol
Brinkman 3 vol
Brinkman 3 vol
Brinkman 3 vol
Brinkman 3 vol
Brinkman 3 vol

Klubbat för:

500 SEK

Schätzwert

1 500 SEK

Beschreibung

DEDIKATIONSEXEMPLAR M.M. (3). BRINKMAN, C. G. von. Vitterhets-försök. Aftryck för vänner och bekanta. I-II. Stockholm, C. Deleen, 1842.

8:o. (4), 190, VIII, (2), 176, XIV, (1) s. Med dedikation på försättsbladet till Michaaelson "med utmärkt högaktning och vänskap. af författaren" (bladet skuret och namnet delvis borta).
Lätt nött samtida rött hfrbd med rikt blindpressad och guldornerad rygg och marmorerade snitt. Ryggen blekt och något nött. Enstaka småfläckar. Exlibris Carl Michaelson, Gotthard Eleverson.

Tillsammans med:
S:E. Vitterhets-försök. Aftryck för vänner och bekanta. I-II. Stockholm, C. Deleen, 1842.
Två gula originalomslag, lätt nötta, blekta ryggar, titel i blyerts på 1 volym. Text något småfläckad.

3 vol.



Carl Gustaf von Brinkman (1764-1847) var ämbetsman och diplomat, liksom ledamot av både Svenska akademien och Vetenskapsakademien. Han var även boksamlare och byggde upp en av de finaste boksamlingarna som funnits i Sverige.
Brinkman var vän med Eric Gustaf Geijer och mecenat åt Johan Niclas Byström. Hans syster var gift med Esaias Tegnér, Brinkmans vän.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Zustandsbeschreibung

Se text

Auktionsnummer:

896106

Datum:

2021-05-16