Brinkman Tankebilder 1831 och Inträdes-tal 2 vol.

Klubbat för:

350 SEK

Utropspris

1 500 SEK

DEDIKATIONSEXEMPLAR M.M. (2). BRINKMAN, C. G. von. Tankebilder. Afryck för vänner. Uppsala, Palmblad & c., 1831.
8:o. 67, (1) s. Dedikation på försättsbladet skrivet på tyska "vom Verf. " (skuret, viss textförlust i yttre marginal).
Blått skinnband från 1900-talet, något nött och solkat. Text med liten anteckning, något bruntonad. Klipp ur antikvariatskatalog insatt på nya försättsbladet.

Sällsynt särtryck ur tidskriften "Svea". Katalogtexten nämner att de endast känner till ett exemplar som finns i Ericsbergs bibliotek.

Tillsammans med:
BRINKMAN, C. G. VON. Inträdes-tal, hållit i Svenska Akademien den 3 november 1828. Aftryck för vänner. Stockholm, Carl Deleen, 1828.
Titelbladet med Carl Gustaf Lewenhaupts runda stämpel. Delvis fuktfläckad. Oskuren i samtida gråpappersomslag, skador.

2 vol.

Carl Gustaf von Brinkman (1764-1847) var ämbetsman och diplomat, liksom ledamot av både Svenska akademien och Vetenskapsakademien. Han var även boksamlare och byggde upp en av de finaste boksamlingarna som funnits i Sverige.
Brinkman var vän med Eric Gustaf Geijer och mecenat åt Johan Niclas Byström. Hans syster var gift med Esaias Tegnér, Brinkmans vän.

Se text

896477

2021-05-16