Flintlåspistol
Klubbat för:
15 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
FLINTLÅSPISTOL, Tula, Ryssland, m/1809, pipa med provstämplar, låsbleck signerat Tula 1813, tumplåt med Tsar Alexander II:s namnchiffer, längd ca 43 cm
Proveniens: Ribbingsholms säteri och brukspatron Erik Gustaf Godenius (1781-1845) sedan genom Ribbingsholms fideikommiss i arv till brorsonen Samuel Godenius (1806-1891) dennes dotter Mathilda Sofia Godenius (1841-1926) hennes son Agne Hjalmar Ziefelt (1864-1909) hans son Lennart Ziefelt (1895-1976) och därifrån i arv till nuvarande ägarna
Ingår i specialauktion Vapen
Slitage och märken, fast i helspänn, bältehake saknas
896617
2021-05-30