Flintlåspistol

Flintlåspistol
Flintlåspistol
Flintlåspistol
Flintlåspistol
Flintlåspistol
Flintlåspistol
Flintlåspistol
Flintlåspistol
Flintlåspistol
Flintlåspistol
Flintlåspistol
Flintlåspistol
Flintlåspistol
Flintlåspistol

Klubbat för:

17 000 SEK

Arviointi

6 000 SEK

Kuvaus

FLINTLÅSPISTOL, Tula, Ryssland, 1800-talets första hälft, pipa med provstämplar, låsbleck signerat Tula 1813, tumplåt med Tsar Alexander II:s namnchiffer, laddstock i hank, bälteshake, längd ca 43 cm

Proveniens: Ribbingsholms säteri och brukspatron Erik Gustaf Godenius (1781-1845) sedan genom Ribbingsholms fideikommiss i arv till brorsonen Samuel Godenius (1806-1891) dennes dotter Mathilda Sofia Godenius (1841-1926) hennes son Agne Hjalmar Ziefelt (1864-1909) hans son Lennart Ziefelt (1895-1976) och därifrån i arv till nuvarande ägarna

Ingår i specialauktion Vapen

Kuntoraportti

Skador, handskruv och övre läppen saknas

896618

Päivämäärä:

2021-05-30