Ljuskrona mässing och brons
Klubbat för:
3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSKRONA, mässing och brons, 1800-talets andra hälft, 6 ljusarmar för 12 ljus, överdel dekor av duppelgrip, klotforma avslut, höjd ca 107 cm, diameter ca 95 cm
PROVENIENS: Alby kapell i Sundbyberg
Förlängningsstag, 84 cm medföljer, spår av elektrifiering samt gasreglage, stam borrad för el, böjda delar
896922
2021-03-30