Ljuskrona mässing och brons

Ljuskrona mässing och brons
Ljuskrona mässing och brons
Ljuskrona mässing och brons
Ljuskrona mässing och brons
Ljuskrona mässing och brons
Ljuskrona mässing och brons
Ljuskrona mässing och brons
Ljuskrona mässing och brons
Ljuskrona mässing och brons
Ljuskrona mässing och brons
Ljuskrona mässing och brons
Ljuskrona mässing och brons
Ljuskrona mässing och brons
Ljuskrona mässing och brons

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

4 000 SEK

LJUSKRONA, mässing och brons, 1800-talets andra hälft, 6 ljusarmar för 12 ljus, överdel dekor av duppelgrip, klotforma avslut, höjd ca 107 cm, diameter ca 95 cm

PROVENIENS: Alby kapell i Sundbyberg

Förlängningsstag, 84 cm medföljer, spår av elektrifiering samt gasreglage, stam borrad för el, böjda delar

896922

2021-03-30