Bremers debut 1828 m.fl. 3 vol
Klubbat för:
500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Beskrivning
BREMERS DEBUT 1828 M.FL. (3). (BREMER, FREDRIKA). Teckningar utur hvardags-lifvet. Svenskt original. Första häftet (allt som utkom). Uppsala, Palmblad & c., 1828.
12:o. 179, (1 blank, 1). Samtida ljusbrunt hfrbd, rikt guldornerad rygg med ljusblå titeletikett, något nött. Titelbladet något fläckat, svag fuktrand i nedre del i början, rättelse i bläck på s. 8. Namnteckning Carolina Kolthoff på försättsbladet.
+
(S:A.). Teckningar utur hvardagslifvet. Andra häftet. (Den ensamma , Famillen H*** , Tröstarinnan , Miniaturer). Uppsala, Palmblad, 1830.
12:o. 274 s. Något senare band, pärmar med gulddekor i hörnen, rikt guldornerad skinnrygg, delvis nött. Titelbladet med liten reva i nederkant, några enstaka småfläckar. Namnteckning på försättsbladet.
+
(S:A.). Teckningar utur hvardagslifvet. Tredje häftet (Famillen H***). Uppsala, Palmblad, 1831.
12:o. (5), 8-265, (1 blank, 2) s. Saknar smutstitelblad. Titelbladet med namnteckningar, fläckar i marginal, sista 4 bladen med mindre hål med viss bokstavsförlust, sista bladet och rättelsebladet med förstärkning, några "streck" saknas därför på rättelsebladet.
Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.
Konditionsrapport
Se text
Auktionsnummer:
897011
Datum:
2021-05-16