Saltkar silver gustaviansk
Klubbat för:
6 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
PETTER ÅKERMAN, saltkar, silver, verksam Stockholm 1754-1792, oval bukig form, fyra fötter med ciselerade bladanfanger respektive rocailleanfanger, hänklar i form ciselerade blad, invändigt förgylld, stämplad 1771, längd 10,5 cm, vikt 92 g
Bristning, mindre bucklor, undersida med gravyr samt ägarmonogram
897014
2021-03-30