Saltkar silver gustaviansk

Saltkar silver gustaviansk
Saltkar silver gustaviansk
Saltkar silver gustaviansk
Saltkar silver gustaviansk
Saltkar silver gustaviansk
Saltkar silver gustaviansk
Saltkar silver gustaviansk
Saltkar silver gustaviansk
Saltkar silver gustaviansk
Saltkar silver gustaviansk

Klubbat för:

6 800 SEK

Utropspris

5 000 SEK

PETTER ÅKERMAN, saltkar, silver, verksam Stockholm 1754-1792, oval bukig form, fyra fötter med ciselerade bladanfanger respektive rocailleanfanger, hänklar i form ciselerade blad, invändigt förgylld, stämplad 1771, längd 10,5 cm, vikt 92 g

Bristning, mindre bucklor, undersida med gravyr samt ägarmonogram

897014

2021-03-30