Akseli Gallen-Kallela oljemålning
Klubbat för:
13 000 EUR
Utropspris
8 000 EUR
AKSELI GALLEN-KALLELA (1865-1931) Raumo kyrkas grind på natten, signerad samt daterad 1905, olja på duk, 59x39 cm
Utställningar: Wiborg 1907, Jyväskylä 1908
Litteratur: verket finns med i den kommande catalogue raisonné över Akseli Gallen-Kallelas verk med numret:
AGK_P_1905_043
897211
2021-05-23