Lanthushållning 1700-talet

Lanthushållning 1700-talet
Lanthushållning 1700-talet
Lanthushållning 1700-talet
Lanthushållning 1700-talet
Lanthushållning 1700-talet
Lanthushållning 1700-talet
Lanthushållning 1700-talet
Lanthushållning 1700-talet

Klubbat för:

1 800 SEK

Utropspris

1 500 SEK

LANTHUSHÅLLNING 1700-TALET. SCHULTZE, SAMUEL. Tägtejords skötsel, eller om sättet at bruka åker och äng wid stora Kopparberget och omkring Fahlu stad, som med lika nytta å andra orter är försökt och framgifwen af S.S. Andra gången uplagd, och med några anmärkningar ökad. Stockholm, hos Lars Salvius, 1747.
8:o. 166 x 100 mm. 74, (6) s. 1 utvikbar graverad plansch.
Bunden med: (HALLSTRÖM, JONAS). Den kloka och förståndiga häst-gubben, eller konsten att känna hästars natur, skötsel och ans, sjukdomar och läkemedel, samlad ur gamla wisa mäns skrifter och kloka gubbars upgifter, i synnerhet till allmogens, samt dragoners, ryttares och kuskars tjenst. Stockholm, hos Lars Wennberg, 1773.
8:o. [Mått som ovan]. 94, (2) s. Illustrerad med ett träsnitt.
Bunden med: Den kloka och förståndiga ladugårds-gumman, eller Konsten at käna stor och små boskaps skötsel och ans, sjukdomar och läkemedel, samlad ur de bästa så ut- som inländska hushållsböcker, och lämpad i synnerhet efter allmogens behof på : landet. Stockholm, hos Lars Wennberg, 1774.
8:o. [Mått som ovan]. 96, (2) s.
Nött samtida halvfranskt band. Namnteckning på första titelbladet. Biblioteksstämplar från Vänersborgs h. allm. läroverk.

Se text!

897340

2021-04-05