Ljusstakar, sengustavianska, tillskrivna Rung

Klubbat för:

34 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

FREDRIC LUDVIG RUNG (hovciselör i Stockholm 1758-1837) tillskrivna, ett par ljusstakar, sengustavianska stockholmsarbeten, delvis brännförgylld brons och mässing, carraramarmor, fyrkantig sockel, bladhölstrad montering, kolonnformat postament krönt av stående karyatid, krönta av plymer och urnformad ljushållare, höjd 30,5 cm, obetydliga nagg

LITTERATUR: Elsebeth Welander-Berggren: Porfyr - den kungliga stenen, Stockholm 2016, sidan 122, bild 37 & 40, jämför ljusstakar Rungs modeller

Ljusstakarna tillhör första generationen av Rungs produktion där gjutningen av karyatiderna efterbearbetats i större omfattning än senare, vilket framgår av exempelvis figurernas öppningar mellan arm och kroppen.

Slitage, smärre nagg

897385

2021-04-18