Tillbaka till katalog

Cederborgh 8 vol och häften

Cederborgh 8 vol och häften
Cederborgh 8 vol och häften
Cederborgh 8 vol och häften
Cederborgh 8 vol och häften

Klubbat för:

950 SEK

Estimate

1 500 SEK

Description

CEDERBORGH, FREDRIK (8). Ungdoms tidsfördrif. I-III. Stockholm, J. Hörberg, 1834.
8:o. (2), 268, (2 blanka), 273, (1 blank,1), (2), 221, (1) s.
Samtida bruna hfrbd med guldornerade ryggar, delvis nötta, 1 lagning i övre kant, grönstänkta snitt. Namnteckning Constantin Tottie på insidan av främre pärmar.
Innehåller bland annat romanerna "Uno von Trasenberg", "Ottar Tralling" och "Resan genom lifvet" samt biografin "John Hall, sannfärdig sannsaga".

Tillsammans med fler av CEDERBORGH:
Resan genom lifvet eller en svensk officers verkliga öden och äfventyr (1815, Sten Westerbergs bibliotek, Beatelund), Valda skrifter. Efter de äldre original-utgåvorna utgifna (1856), Uno von Trasenberg. Berättelse af friherre Dolk. I-III (Strängnäs 1809-10, 2:a uppl., exlibris Holtermanska samlingen, Forsby och Claës Uggla), Berättelse om den, först rike och ansedde, sedermera fattige och föraktade John Hall, dess lefnadsöden och ökanswärda död. Sannfärdig sannsaga. (1831, 1 porträtt), Riddare-kandidaten, eller Ordensband köpas ej så lätt, men ingen är säker för repet. Fars i tre akter (1816).

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Condition

Se text

Auktionsnummer:

897493

Date:

2021-05-16