Tillbaka till katalog

Samling blandade titlar 11 vol.

Samling blandade titlar 11 vol.
Samling blandade titlar 11 vol.
Samling blandade titlar 11 vol.
Samling blandade titlar 11 vol.
Samling blandade titlar 11 vol.
Samling blandade titlar 11 vol.
Samling blandade titlar 11 vol.
Samling blandade titlar 11 vol.

Klubbat för:

350 SEK

Utropspris

1 500 SEK

Beskrivning

SAMLING BLANDADE TITLAR. 11 st.
(BÖRJESSON, JOHAN). Kärlek och poesi. (Stockholm : Bagge, 1849, fint blått sammetsband, innehåller Solbruden och En episod ur lifvet och evigheten), CEDERHIELM, C. G. (ÖVERS.) - (VOISENON). Kärleks-balk, skrefwen på fransyska af herr V. Och der utur öfwersatt. (1759, 2:a uppl.), CEDERSTRÖM, RUDOLF. Qwällen i skogen (1843, gult originalomslag), Spanjoren i Järna (1842), Sång öfver grefve Joh. Gabr. Oxenstjerna (1845),
CORYLANDER, JOHAN - WÅHLIN, PETRUS. Dissertatio gradualis historico-litteraria de facultatum in academiis origine (Lund 1760), Sällskaps-theatern. Samling af äldre och nyare theater-stycken, till bruk för privat-theatrar. Andra bandet. Andra häftet. (1825, innehåller von Kotzebue: Plånboken), Sällskaps-theatern. Samling af äldre och nyare theater-stycken, till bruk för privat-theatrar. Andra bandet. Sjette häftet (1827), CARLESON. Åminnelse-tal öfver kongl. vetenskaps academiens medlem biskopen och pro-cancellarien herr doct. Johannes Browallius, efter kongl. vetenskaps acad:ns. befallning, hållit uti stora riddarehus-salen, den 18. martii 1756. (1756), Charlotte R** eller Kärlekens seger : sann händelse / tecknad af S--n (1834, originalomslag), DARELLI, ISAC AF. Theaterstycken. Andra delen, första stycket (1828).

Varierande skick.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text

Auktionsnummer:

897554

Datum:

2021-05-16