Reidar Särestöniemi oljemålning
Klubbat för:
47 000 EUR
Utropspris
50 000 EUR
REIDAR SÄRESTÖNIEMI (1925-1981) "kumputunturi" (backfjället), signerad samt daterad -74, olja på duk, 125x140 cm
Litteratur: Juha Ilvas: Reidar Särestöniemis värld, Helsingfors 2000, sid 294
897565
2021-04-18