Reidar Särestöniemi oljemålning

Klubbat för:

47 000 EUR

Utropspris

50 000 EUR

REIDAR SÄRESTÖNIEMI (1925-1981) "kumputunturi" (backfjället), signerad samt daterad -74, olja på duk, 125x140 cm

Litteratur: Juha Ilvas: Reidar Särestöniemis värld, Helsingfors 2000, sid 294

897565

2021-04-18