Tillbaka till katalog

Olof von Dalin Poetiska arbeten 2 vol.

Olof von Dalin Poetiska arbeten 2 vol.
Olof von Dalin Poetiska arbeten 2 vol.
Olof von Dalin Poetiska arbeten 2 vol.
Olof von Dalin Poetiska arbeten 2 vol.
Olof von Dalin Poetiska arbeten 2 vol.
Olof von Dalin Poetiska arbeten 2 vol.
Olof von Dalin Poetiska arbeten 2 vol.
Olof von Dalin Poetiska arbeten 2 vol.
Olof von Dalin Poetiska arbeten 2 vol.
Olof von Dalin Poetiska arbeten 2 vol.

Klubbat för:

750 SEK

Utropspris

1 500 SEK

Beskrivning

DALIN, OLOF VON. (2). Poetiska arbeten. I-II. Stockholm, A. J. Nordström, 1782-83.
8:o. Graverat porträtt, 2 graverade planscher, 4 inklistrade graverade vignetter (komplett). Porträttet och 1 plansch i del I fuktfläckade.
Samtida hfrbd, guldornerade ryggar, Namnteckning och några överstrukna sådana på försättsbladet. Del 1 fuktfläckad i början, några bruntonade sidor.
Exlibris Gurli och Alf Amundson. 2 vol.
Kollationering: (2), XVI, (5), 6-148, (2 blanka), 149-362 (s. 17-32 överhoppade i paginering), 360, (2) s.

Porträttet, planscher och illustrationer graverade av J. F. Martin och Gillberg efter Elias Martin och Ferman.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text

Auktionsnummer:

897649

Datum:

2021-05-16