PG Thelander färglitografi

PG Thelander färglitografi
PG Thelander färglitografi
PG Thelander färglitografi
PG Thelander färglitografi

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

2 000 SEK

P G THELANDER (född 1936): "Iris", signerad P G Thelander, 42/175, färglitografi, ca 44x60 cm

HISTORIK:
Som så ofta låter Thelander skissen av människan stå i bakgrunden medan djuren och vardagsföremålen är placerade närmare betraktaren. Just förgrund och bakgrund, och motivens rumsliga relation till varandra är central, i Thelanders konst.

897763

2021-04-02