Åkerlunds fågelplanscher till Sundevall

Klubbat för:

700 SEK

Arviointi

1 500 SEK

Kuvaus

ÅKERLUNDS FÅGELPLANSCHER TILL SUNDEVALL. Svenska foglarne med text av Carl J. Sundevall tecknade och lithographierade af Peter Åkerlund. (Stockholm, 1856-c:a 1880).
Tvär folio. 230 x 315 mm. Litograferat titelblad, litograferad dedikation, 68 färglitograferade planscher (av 84). Senare (1900-tal) halvfranskt band med guldornerad rygg. Häftesomslag medbundna i början och slutet. 5 planscher med kantlagningar och tejpspår nedtill. 1 plansch med liten lagning överst. Ovanligt ren inlaga.

Ej komplett. 16 planscher saknas. Utan text.

Kuntoraportti

Ej komplett. Se text!

897770

Päivämäärä:

2021-04-05