Tillbaka till katalog

Kronprins Karl Augusts död 1810 4 vol.

Kronprins Karl Augusts död 1810 4 vol.
Kronprins Karl Augusts död 1810 4 vol.
Kronprins Karl Augusts död 1810 4 vol.
Kronprins Karl Augusts död 1810 4 vol.
Kronprins Karl Augusts död 1810 4 vol.
Kronprins Karl Augusts död 1810 4 vol.
Kronprins Karl Augusts död 1810 4 vol.
Kronprins Karl Augusts död 1810 4 vol.
Kronprins Karl Augusts död 1810 4 vol.
Kronprins Karl Augusts död 1810 4 vol.

Klubbat för:

450 SEK

Utropspris

1 500 SEK

Beskrivning

KRONPRINS KARL AUGUSTS DÖD 1810 (4). DELEEN, JOHANNA CAROLINA (1795-1861). Barnsligt offer af ett upprigtigt sörjande hjerta, i anledning af hans kongl. höghet kronprinsen Carl Augusts död, af J.C.D. Stockholm, tryckt hos Carl Delén, 1810.
(4) s. Tagen ur band. Löst inlagd i svart pappband.

Tillsammans med fler rörande Karl August död:
ROSENSTEIN, CARL von. Lik-predikan öfwer högsalig hans kongl. höghet Carl August Swea rikes kronprins, hållen i Riddarholms kyrkan d. 13 juli 1810 (1810), (ROSENSTEIN, NILS von) Personalier öfver högstsalig hans kongl. höghet Carl August, Svea rikes kron-prins. (1810, Setterwall 3929), INGMAN-MANDERFELT, CARL: Sweriges tårar wid en ömt älskad förstes kron-prins Carl Augusts graf (1810).

Kronprins Karl August dog på Kvidinge hed den 23 maj 1810.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text

Auktionsnummer:

897942

Datum:

2021-05-16