Axel Kargel oljemålning
Klubbat för:
14 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
AXEL KARGEL (1896-1971): "Petunier i svart kanna", signerad A Kargel, daterad a tergo 1946, olja på pannå, 35x24 cm
HISTORIK:
Utställd på minnesutställningen 1973, konstnärshuset Kalmar
LITTERATUR: Axel Kargel, En studie i live och konst av Per Olov Grönstrand, sid V, 31
Proveniens: Konstnärens dotter
897978
2021-04-04