Axel Kargel oljemålning

Axel Kargel oljemålning
Axel Kargel oljemålning
Axel Kargel oljemålning
Axel Kargel oljemålning
Axel Kargel oljemålning
Axel Kargel oljemålning
Axel Kargel oljemålning
Axel Kargel oljemålning

Klubbat för:

14 500 SEK

12 000 SEK

AXEL KARGEL (1896-1971): "Petunier i svart kanna", signerad A Kargel, daterad a tergo 1946, olja på pannå, 35x24 cm

HISTORIK:
Utställd på minnesutställningen 1973, konstnärshuset Kalmar

LITTERATUR: Axel Kargel, En studie i live och konst av Per Olov Grönstrand, sid V, 31

Proveniens: Konstnärens dotter

897978

2021-04-04