Bergère, 1700-talets andra hälft

Klubbat för:

16 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

BERGERE, Louis XVI, Frankrike, träskuren dekor i valnöt, uppsvängd rygg, volutformade armlän, hörnfleuronger, svängd frontsarg, kannelerade avsmalnande ben, bemålad i pärlgrått, klädd med koralfärgat tyg, sitthöjd 42 cm

Smärre lagningar, kompletterade fotavslut

898051

2021-04-18