Tillbaka till katalog

Böttiger 13 volymer och häften

Böttiger 13 volymer och häften
Böttiger 13 volymer och häften
Böttiger 13 volymer och häften
Böttiger 13 volymer och häften
Böttiger 13 volymer och häften
Böttiger 13 volymer och häften
Böttiger 13 volymer och häften
Böttiger 13 volymer och häften
Böttiger 13 volymer och häften
Böttiger 13 volymer och häften

Klubbat för:

1 600 SEK

Estimate

2 000 SEK

Description

BÖTTIGER, CARL WILHELM (13). Ungdomsminnen från sångens stunder. Uppsala, Palmblad & c., 1830.
Oskuren i nytt pappband. Namnteckning på försättsbladet Hedda Wegelin 1830. Något fläckad.
Originalupplaga.

M.fl. av BÖTTIGER, bl.a.: Ungdomsminnen från sångens stunder. Tredje tillökta upplagan. Uppsala, Palmblad & C., 1834.
Rött samtida hfrbd, nött, pärmar klädda med orange papper, på främre pärmen tryckt i guld: "Gifvit af J. C. Creutz till Julius Blomdahl den 24 december 1856". Namnteckning, Ungdomsminnen från sångens stunder (2. uppl. 1830), Mötet på Odins hög och Gustaf Adolf vid Lützen : tvenne skaldestycken belönta af Svenska akademien (1835, 2 exemplar, ett ur Lars A. Lindgrens bibliotek), Nyare sånger : jämte öfversättningar af några Uhlands romanser m.m. (1833, originalomslag), Nyare sånger : jämte öfversättningar af några Uhlands romanser m.m. (1833), En majdag i Wärend : svenskt tillfällighetsstycke i 1 akt, med sång och dans , första gången uppfördt på Kongl. Theatern i Stockholm, Thorsdagen den 11 Maj 1843, årsdagen af H.M. Konungens Kröning (1843), Soldat-enkan. Poëm
(1850, exlibris Lars A. Lindgren och Emil H. Küsel), En visa om Peter Pehrsson. Tryckt i år (1841, exlibris Lars A. Lindgren och Emil H. Küsel), Vid en sextonårig landsmans, studeranden friherre Gustaf Seb. Leijonhufvuds graf. Af Westmanlands och Dahla nation.
(1837), Lyriska stycken. Första - Andra häftet.
(1837-1839, originalomslag).

13 vol. och häften.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Condition

Se text

Auktionsnummer:

898170

Date:

2021-05-16