Gustaf II Adolfs bibel 1618
Klubbat för:
22 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
GUSTAV II ADOLFS BIBEL 1618. Biblia. Thet är: All then helgha scrifft på swensko. Effter förre bibliens text/ oförandrat: Medh förspråk på the böker/ ther förr inge woro/ medh summarier för capitelen/ marginalier/ flere concordantier, samt nyttighe förklaringar och register/ etc. förmerat. Och effter then stormächtigeste högborne förstes och herres/ herr Gustaff Adolfs/ Swerikes/ Göthes och Wendes konung/ storförstes uti Finland/ hertigz uthi Estland och Carelen/ herres uthöffuer Ingermanland / etc. befalning. Stockholm aff Oloff Oloffson, 1617-18.
Folio. 349 x 230 mm. (25), 101, (1 blank), 102-295, 297-301, (1 grav. titelblad), 303-488, (1 grav. titelblad), 489-626, (1) blad. Illustrerad med talrika träsnitt. 3 delvis graverade och delvis med rött och svart tryckta titelblad i pagineringen. Med graverat porträtt, 2 graverade kartor i helt uppslag, och 2 graverade planscher, varav 1 i helt i helt uppslag. Blindpressat samtida, men senare reparerat, skinnband med knäppen av gulmetall, nyare för- och eftersättsblad. Genomgående med äldre anteckningar och understrykningar. Smärre fläckar, några ljusvaxfläckar. Första titelbladet, porträttet och sista bladet litet beskurna och delvis uppfodrade. Blad 6 med lagning och textförluster, hål i övre marginalen blad 162, lagad reva blad 187 nedre hörnet blad 373 lagat och med smärre textförlust. Inlagan nära skuren, delvis med förlust av marginalanteckningar.
Collijn Sveriges bibliografi 1600-talet, sp. 66. Darlow & Moule 8810. Detta exemplar med variant av första graverade titelbladet. Samtliga titelblad, kartor, porträtt och planscher är stuckna av Valentin Staffanson Trautman "kopparstickare i Norreförstadh Stockholm 1618". De mindre illustrationerna i texten är av Jacob Mores från Hamburg.
Den. s.k. Gustav II Adolfs bibel, ett omtryck av Gustav Vasas bibel från 1540-1541 under redaktion av bl.a. Johannes Rudbeckius.
Se text!
898297
2021-04-17