Collier medaljong guld

Collier medaljong guld
Collier medaljong guld
Collier medaljong guld
Collier medaljong guld
Collier medaljong guld
Collier medaljong guld
Collier medaljong guld
Collier medaljong guld
Collier medaljong guld
Collier medaljong guld
Collier medaljong guld
Collier medaljong guld
Collier medaljong guld
Collier medaljong guld
Collier medaljong guld
Collier medaljong guld
Collier medaljong guld
Collier medaljong guld
Collier medaljong guld
Collier medaljong guld

Klubbat för:

16 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

MEDALJONG, 18 k guld, Edvard Emanuel Petterson, Stockholm (1843-1884), dekor med orientpärlor, otydlig årsstämpel, höjd inkl ögla 4,8 cm, vikt inkl. inredning 12,9 g
COLLIER, 14 k guld, 1800-talets senare del, dekor av argylerutor med genombrutet mönster, trepassformationer på stavar, mitten med pålödd ögla och möjlighet att koppla på ett hänge, stämplar saknas, längd 48 cm, vikt ca 39,2 g, etui märkt Juveler T.Tostrup Kristiania

Ögla ej ursprunglig

898393

2021-04-07