Brunjeansson m.fl. 4 vol.
Klubbat för:
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Beskrivning
BRUNJEANSSON M.FL. (4). (BRUNJEANSSON, CARL JOHAN). Verser i blandade ämnen. I (allt som utkom). Stockholm, J. G. Lange, 1768.
8:o. (5), 6-199, (1) s. Samtida brunt hfrbd, hårt nött. Titelbladet något fläckat och solkat, något fläckad, några bläckfläckar i början. Namnteckning på försättsbladet.
Ovanlig.
C. J. Brunjeansson (1739-85), född i Göteborg, jurist, extra rådman i Uddevalla 1780. Publicerade många dikter i olika göteborgstidningar.
Verket ovan innehåller förutom en hel del smådikter hans arbete "Inledning til skalde-konsten" och "Fabler och sagor" bl.a. inspirerade av Horatius och Voltaire.
TILLSAMMANS MED:
(BUNTH, CHRISTOPHER DANIEL, 1761-1831). Det höga spanmåls-priset, eller Den dumma egennyttan, försök till swenskt lustspel i fyra öpningar (Malmö 1813, Klemming s. 197), BÅLD, BENGT ERIK. Vitterhets-försök (Vänersborg, 1826), BÖRK, ISAAC A. Darius. Ett förut otryckt svenskt drama [...] uppfördt af det första svenska skådespelaresällskapet, å teatern Lejonkulan i Stockholm 1688. Efter författarens i Bergshammars arkiv funna originalhandskrift utgifvet (1874).
Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.
Konditionsrapport
Se text
Auktionsnummer:
898456
Datum:
2021-05-16