Kista barock
Klubbat för:
4 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KISTA, barock, 1700-tal, ek med detaljer i smide, delvis bemålad, samtida lås och nyckel, lådicka, på kulfötter, höjd ca 71, 113x61 cm
Inköpt på Stockholms Auktionsverk 1992 med texten "Har enligt familjetradition tillhört Magnus Gabriel de la Gardie"
Åldersrelaterat slitage, nyckel finns
898706
2021-04-02