Kista barock

Kista barock
Kista barock
Kista barock
Kista barock
Kista barock
Kista barock
Kista barock
Kista barock
Kista barock
Kista barock
Kista barock
Kista barock
Kista barock
Kista barock

Klubbat för:

4 600 SEK

Utropspris

4 000 SEK

KISTA, barock, 1700-tal, ek med detaljer i smide, delvis bemålad, samtida lås och nyckel, lådicka, på kulfötter, höjd ca 71, 113x61 cm

Inköpt på Stockholms Auktionsverk 1992 med texten "Har enligt familjetradition tillhört Magnus Gabriel de la Gardie"

Åldersrelaterat slitage, nyckel finns

898706

2021-04-02