Nils Christophersson Västerås senbarock ljusstakar

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

2 500 SEK

NILS CHRISTOPHERSSON FORSS, (mästare i Västerås 1740-86), ljusstakar, 1 par, tenn, höjd ca 16 cm

Slitage, stearinrester, den ena ljusstaken kraftigt lagad i foten, och något sned, samt bortslitna stämplar, bristning

898774

2021-04-09