Tillbaka till katalog

Olof von Dalin 5 vol. Brynilda och tal

Olof von Dalin 5 vol. Brynilda och tal
Olof von Dalin 5 vol. Brynilda och tal
Olof von Dalin 5 vol. Brynilda och tal
Olof von Dalin 5 vol. Brynilda och tal
Olof von Dalin 5 vol. Brynilda och tal
Olof von Dalin 5 vol. Brynilda och tal
Olof von Dalin 5 vol. Brynilda och tal
Olof von Dalin 5 vol. Brynilda och tal

Klubbat för:

700 SEK

Utropspris

1 500 SEK

Beskrivning

DALIN, OLOF VON. (5). Brynilda, eller Den olyckelige kärleken, tragædia i tre öpningar, förestäld i november månad, 1738./(Olof Dalin.) Stockholm, tryckt på Schneiderska boktryckeriet, [!] .
4:o. (4), 44 s. Titelblad snedskuret med viss förlust av bokstäver i "Brynilda". Nytt marmorerat pappband. Text något bruntonad.

Tillsammans med:
Tal vid præsidii afläggande om Sverige i sit ämne och Sverige i sin upodling, hållit i kongl. svenska vetenskaps academien, den 29. apr. 1749 (1749),
Åminnelse-tal öfver kongl. vetenskaps academiens medlem och secreterare, herr Pehr Elvius, efter kongl. vetenskaps academiens befallning hållit på stora riddarehus-salen d. 27. apr. 1750. (1750), Åminnelse-tal öfver Kongl. vetensk. academiens framledne ledamot, landshöfdingen ... Nils Reuterholm, hållit för kongl. vetenskaps academien, den 20 september, år 1758. (1758), Montesquieu - Dalin (övers.) Herr Montesquious Tankar öfwer orsakerne til de romares wälde och fall, af fransöskan öfwersatte efter hennes maj:ts drotningens nådiga befallning och kongl. witterhets-academiens åstundan. Af O. v. D. Stockholm, tryckt uti kongl. tryckeriet, 1755 (Översättning av "Les causes de la grandeur et de la décadence des romains" som utkom 1734.)

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text

Auktionsnummer:

898820

Datum:

2021-05-16