Cremekoppar Rörstrand
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RÖRSTRAND, cremekoppar med fat, 12 st., porslin, efter Gripsholmsservisen, 1900-talets andra hälft, höjd ca 9, iameter 12 cm
HISTORIK: "Gripsholmsservisen" tillverkades i Kanton, Kina under 1770-talet på beställning av Ostindiska Kompaniet som en gåva till Gustav III, tänkt att användas i den kungliga taffeln på Gripsholms slott, ursprungligen omfattande 700 delar anlände den 1776 till Sverige med ostindiefararen Terra Nova
899050
2021-04-04