Cremekoppar Rörstrand

Cremekoppar Rörstrand
Cremekoppar Rörstrand
Cremekoppar Rörstrand
Cremekoppar Rörstrand
Cremekoppar Rörstrand
Cremekoppar Rörstrand
Cremekoppar Rörstrand
Cremekoppar Rörstrand
Cremekoppar Rörstrand
Cremekoppar Rörstrand
Cremekoppar Rörstrand
Cremekoppar Rörstrand
Cremekoppar Rörstrand
Cremekoppar Rörstrand
Cremekoppar Rörstrand
Cremekoppar Rörstrand
Cremekoppar Rörstrand
Cremekoppar Rörstrand
Cremekoppar Rörstrand
Cremekoppar Rörstrand

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

RÖRSTRAND, cremekoppar med fat, 12 st., porslin, efter Gripsholmsservisen, 1900-talets andra hälft, höjd ca 9, iameter 12 cm

HISTORIK: "Gripsholmsservisen" tillverkades i Kanton, Kina under 1770-talet på beställning av Ostindiska Kompaniet som en gåva till Gustav III, tänkt att användas i den kungliga taffeln på Gripsholms slott, ursprungligen omfattande 700 delar anlände den 1776 till Sverige med ostindiefararen Terra Nova

899050

2021-04-04