Fåtöljer, 1800-talets första hälft
Klubbat för:
31 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
FÅTÖLJER, åtta stycken, 1800-talets första hälft, sannolikt Frankrike, stomme i rödbok, träskuren dekor, rygg med lyra, volutformade armlän, godronnerade pelare, främte benanfanger med fleuronger, avsmalnande kannelerade ben, skinnklädda, sitthöjd 43 cm
Ställvisa skador, lagningar och kompletteringar, klädslar med slitage
899250
2021-04-18