Fåtöljer, 1800-talets första hälft

Klubbat för:

31 000 SEK

Utropspris

40 000 SEK

FÅTÖLJER, åtta stycken, 1800-talets första hälft, sannolikt Frankrike, stomme i rödbok, träskuren dekor, rygg med lyra, volutformade armlän, godronnerade pelare, främte benanfanger med fleuronger, avsmalnande kannelerade ben, skinnklädda, sitthöjd 43 cm

Ställvisa skador, lagningar och kompletteringar, klädslar med slitage

899250

2021-04-18